گروه های خبری
اخبار کلینیک
( جاری: 2 | بایگانی: 1)
اخبار صنایع
( جاری: 21 | بایگانی: 22)
اخبار حوزه انرژی
( جاری: 3 | بایگانی: 1)
اخبار آموزشی
( جاری: 7 | بایگانی: 28)
اخبار حوزه فناوری اطلاعات
( جاری: 1 | بایگانی: 0)
اخبار حوزه بازرگانی
( جاری: 4 | بایگانی: 12)
تسهیلات واحدهای صنعتی
( جاری: 5 | بایگانی: 0)
فروش واحد صنعتي
( جاری: 1 | بایگانی: 2)
اخبار مركز
( جاری: 10 | بایگانی: 28)

جستجو
 
www yazdbtsc.ir


آمار سایت
 » شروع سایت: دی 1389
 » در حال بازدید: 4 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 70 نفر
 » بازدید امروز: 155 مرتبه
 » بازدید دیروز: 86 مرتبه
 » کل بازدید: 380857 مرتبه
 » میانگین: 183 بازدید در روز

    بیان موضوع و ضرورت انجام طرح:

امروزه بسیاری از کشورها از فناوری اطلاعات و ارتباطات بعنوان سلاحی برای بدست آوردن مزیت رقابتی پایدار در صنعت استفاده می‏کنند. فناوری اطلاعات و ارتباطات می‏تواند به عنوان فعال کننده و محرک سایر بخش‏ها، با تغییر در سازمان تولید از طریق خودکارسازی فرایندها و کارآمدسازی آنها و تحول در مبانی تصمیم گیری و ارتباطات و نهایتاً ایجاد روحیه نوآوری، به مزایای ذیل منجر شود: ارائه تولیدات مشابه با هزینه تمام شده کمتر، افزایش سطح تولیدات با هزینه‏ های یکسان، افزایش سرعت در تهیه و تدارک عوامل تولید و نیز عرضه محصولات بدون نیاز به افزایش هزینه. بنابراین در حیطه صنایع کوچک و متوسط نیز، این صنعت علاوه بر کاهش هزینه تولید، با افزایش کارایی تجاری و انجام مبادلات به روشهای الکترونیکی، به بالا رفتن ارزش افزوده و سود بنگاهها کمک کرده است. این نتایج به نوبه خود انگیزه‏ سرمایه‏گذاری مضاعف را در SMEها ایجاد نموده و در کنار ایجاد بنگاه‏های تولیدی و خدماتی جدید، می‏تواند فرصتهای شغلی جدیدی را نیز بوجود آورد.

نتایج مطالعاتی که درخصوص صنایع کوچک و متوسط در چند کشور مختلف انجام شده، نشان می‏دهد صنایعی که از ICT در فرآیندهای خود استفاده نموده‏اند، نسبت به دیگر صنایع از بهره‏وری و نرخ رشد بالاتری برخوردار بوده‏اند و مهارت و انگیزه‏های صادرات و واردات در آنها تقویت شده است. در واقع ICT باعث افزایش توان رقابتی و توانمند کردن آنها در زمینه انطباق با الگوهای تجاری جدید گردیده است.

بسیاری از قابلیت‏هایی که فناوری اطلاعات هم اکنون در اختیار واحدهای صنعتی قرار داده است، بدون بکارگیری مفاهیم جدید و توسعه یافته برای طراحی فرآیند، کارایی لازم را ندارند. در واقع برای موفقیت یک واحد صنعتی باید بین تکنولوژی و فرایندها (اعم از فرایندهای داخلی و خارجی) هم افزایی حاصل شود. از فرایندهای داخلی می‏توان زمانبندی تولید، مدیریت موجودی‏ها و تحقق سفارش‏ها را نام برد و از فرآیندهای خارجی نیز می‏توان به خرید و تدارکات، حمل و نقل، مدیریت سفارش‏ها، مدیریت خدمات مشتری و بازاریابی و مدیریت ارتباط با فروشندگان اشاره نمود.

در این طرح پژوهشی پس از شناسایی سه گروه صنعتی اولویت‏ دار در پنج شهرک صنعتی استان، طراحی فرایندهای مورد نیاز واحدهای کوچک و متوسط در هرکدام از این گروه‏ها در بهره‏گیری از فناوری اطلاعات صورت خواهد گرفت.

                                                    

 

 
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شرکت شهرکهای صنعتی یزد میباشد.
[ طراحی و پشتیبانی : گروه دیبا   -   Powered By : DCMS 2.3.3 ]