گروه های خبری
اخبار کلینیک
( جاری: 2 | بایگانی: 1)
اخبار صنایع
( جاری: 21 | بایگانی: 22)
اخبار حوزه انرژی
( جاری: 3 | بایگانی: 1)
اخبار آموزشی
( جاری: 7 | بایگانی: 28)
اخبار حوزه فناوری اطلاعات
( جاری: 1 | بایگانی: 0)
اخبار حوزه بازرگانی
( جاری: 4 | بایگانی: 12)
تسهیلات واحدهای صنعتی
( جاری: 5 | بایگانی: 0)
فروش واحد صنعتي
( جاری: 1 | بایگانی: 2)
اخبار مركز
( جاری: 10 | بایگانی: 28)

جستجو
 
www yazdbtsc.ir


آمار سایت
 » شروع سایت: دی 1389
 » در حال بازدید: 4 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 70 نفر
 » بازدید امروز: 156 مرتبه
 » بازدید دیروز: 86 مرتبه
 » کل بازدید: 380858 مرتبه
 » میانگین: 183 بازدید در روز

اتاق فکر صنعت

 

در بحث دلایل عقب ماندگی کشورهای کم توسعه یافته در برابر کشورهای پیشرفته بیان می شود که ما بیشتر به انرژی توجه کردیم و صاحب آن هستیم اما آنها به کنترل انرژی.

کنترل به نیروهای پراکنده جهت می دهد و آنها را در راستای اهداف هم گرا می کند. در واقع کنترل از جنس تفکر است. اصلاً علت برتری نوع بشر بر روی زمین مغز حجیم پیچیده و بزرگ آن است که با تفکر زندگی را در کنترل خود می گیرد. روز به روز نیز مغز افزار نقش برجسته تری یافته و امروز در عصر فرا صنعتی ایده ها تعیین کننده اند. البته به شرط آنکه بستر اجرا فراهم شده باشد. تحقیق و پژوهش و اندیشیدن قبل از انجام هر پروژه ای و در حین انجام آن از مسایل جدا نشدنی هر فعالیت اقتصادی است تا جایی که حتی فعالیت های عمرانی گفته می شود تا 10 ٪ از بودجه کل پروژه می تواند صرف آموزش، پژوهش و اندیشیدن در باب فرآیند فعالیت های پروژه باشد.

اصولاً استارت هر پژوهش و پروژه ای ناشی از یک نیاز و درکی مبهم است که از فرآیندی بی شکل شروع می شود. در این مرحله تنها تصویر و هنر زندگی که مشخصه ویژه نوع آدمی است وجود دارد. این تصویر و هنر در قالب الفاظ در فکر صورت می گیرد و بنا به نوع زندگی انسانی که جمعی است این ذهنیت ها و تفکرات که خود نیز ماهیتی جمعی دارند به اندیشه ای بینا ذهنی تبدیل می شوند و سپس ساختار یافته و تبدیل به راهبردها شده و راهبردها می تواند به راهکارها و برنامه های اجرایی تبدیل شوند. هر چه تصاویر زیبا تر و اندیشه ها عمیق تر و فرآیند فکر جمعی تر باشد کنترل بیشتری بر محصولات آن امکان پذیر بوده و زندگی آن جمع در هماهنگی بیشتری با یکدیگر به سر می برد به گونه ای که تصادم، موازی کاری، بی اطلاعی، پراکندگی و مانند آنها به حداقل ممکن می رسد. هر چه سطح مدیریت امور کلان تر باشد به ایده ها و تصاویر نزدیک تر می شود. از این رو از حدود چهار دهه قبل در سطح کلان مدیریت کشورها و تعیین استراتژی ها جمع هایی متشکل از نخبگان فکری، اجرایی و آینده سازان تشکیل شد و نام اتاق فکر به خود گرفت و به سرعت گسترش یافت و امروزه توصیه می شود حتی هر سازمان بزرگی برای خود اتاق فکر مستقلی داشته باشد. البته باید توجه داشت گذار از دنیای صنعتی به فراصنعتی امری پیوسته و تدریجی است و بنابراین برای پژوهش ها و تفکرات و نتایج اتاق های فکر باید بستر و محمل های مادی و ظرفیت های لازم اجرایی نیز فراهم شود.

تعاریف مختلفی از اتاق های فکر صورت گرفته، عده ای آن را مراکز سیاست پژوهی مستقل دانسته اند، فرهنگ نامه آکسفورد اتاق فکر را گروهی از کارشناسان که به ارایه مشاوره و ایده پردازی در زمینه های سیاسی، اجتماعی و یا اقتصادی می پردازند می داند. دانش نامه هریتیج اتاق فکر را به گروه یا مؤسسه ای برای انجام دادن پژوهش های بنیادین و حل مسأله، به ویژه در حوزه فناوری و استراتژی تعبیر می کند.

اتاق فکر اصولاً جایی است که محدودیت فعالیت در آن بر عهده نخبگان فکری در یک زمینه خاص است که عامل پرستیژ، دانش و اعتبار بالای آنها مهم است و در این اتاق ها نخبگان اجرایی نیز حضور می یابند. در این میان معمولاً از جوانان با استعداد برتر و آینده ساز نیز برای ارایه فکر از جانب آنها، انتقال فکر نسل قبل به آنها و نیز آموزش آنها به عنوان نخبگان آینده نیز استفاده می شود. مسأله مهم مستقل بودن اتاق فکر و آزادی در ارایه بیان مطالب و عدم ضمانت اجرایی آن است تا احیاناً کسی به خاطر اینکه به ارایه دیدگاهی می پردازد مورد بازخواست قرار نگرفته و یا مسوولیت اجرایی بر عهده او قرار نگیرد.

یکی از مسایل بسیار مهم و اساسی در ایجاد اشتغال در جهان و نیز در کشور ما بنگاه های کوچک و متوسط و در مقوله صنعت به طور کلی است که با توجه به بیکاری فرایند در کشور ما و نیاز به ایجاد اشتغال، دولت سرمایه گذاری های کلانی در این امر نموده و بخش عظیمی از ثروت ملی در این راه مصرف می شود و متأسفانه آنطور که باید و شاید از ان نتیجه ای حاصل نمی شود.

با توجه به تعاریفی که از نقش فکر و اتاق فکر و نیز وسعت فعالیت ها و اهمیت صنایع و نیز هزینه سنگینی که بر دوش دولت به امید اشتغال زایی مولد پایدار دارد داشتن یک اتاق فکر یا چیزی نزدیک به آن برای صنایع استان لازم و ضروری است و قطعاً اگر درست با موضوع برخورد شود هر مقدار هم که هزینه برای این اتاق صرف شود بازگشت خواهد داشت. دو نکته مهم در در اینجا وجود دارد اولاً اینکه این اتاق ها علاوه بر اینکه به هم فکری و افزایش توان برنامه ریزی و ایده پردازی منجر می شود، نقش افزایش هم دلی و بالا بردن توجه مسوولین و افراد مختلف در مورد موضوع مورد نظر که در اینجا صنایع استان یزد و شاید اگر سطح اتاق را بالا ببریم صنایع کشور خواهد داشت. ثانیاً با توجه به اینکه زیر ساخت های لازم اجرایی برای به کار گیری نتایج اتاق فکر که از جنس نرم افزار و فکری است معمولاً در کشور ما وجود ندارد باید حتی المقدور کمیته های پیگیری موضوع را نیز بر ساختار این اتاق بیافزاییم تا نقشی ترویجی در پیاده سازی افکار و پژوهش اجرا کنند و آن را برای افراد مختلف به اصطلاح جا بیاندازند تا پس از اینکه آموزش های لازم ارایه شد و ایده به عمل آمد و از نتایج آن بهره مند گردیدند و فکر و تفکر و اتاق فکر جا افتاد، ذی نفعان خود به سراغ اتاق فکر خواهند آمد و آن را به پیش خواهند برد.

 
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شرکت شهرکهای صنعتی یزد میباشد.
[ طراحی و پشتیبانی : گروه دیبا   -   Powered By : DCMS 2.3.3 ]