گروه های خبری
اخبار کلینیک
( جاری: 2 | بایگانی: 1)
اخبار صنایع
( جاری: 21 | بایگانی: 22)
اخبار حوزه انرژی
( جاری: 3 | بایگانی: 1)
اخبار آموزشی
( جاری: 7 | بایگانی: 28)
اخبار حوزه فناوری اطلاعات
( جاری: 1 | بایگانی: 0)
اخبار حوزه بازرگانی
( جاری: 4 | بایگانی: 12)
تسهیلات واحدهای صنعتی
( جاری: 5 | بایگانی: 0)
فروش واحد صنعتي
( جاری: 1 | بایگانی: 2)
اخبار مركز
( جاری: 10 | بایگانی: 28)

جستجو
 
www yazdbtsc.ir


آمار سایت
 » شروع سایت: دی 1389
 » در حال بازدید: 4 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 70 نفر
 » بازدید امروز: 189 مرتبه
 » بازدید دیروز: 86 مرتبه
 » کل بازدید: 380891 مرتبه
 » میانگین: 183 بازدید در روز

> گروه اخبار > اخبار صنایع > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


افقهاي نو در تامين منابع مالي پروژه هاي صنعت آب و برق
نگارنده خبر: کارشناس سایت
تاریخ ثبت:1389/11/19

این روزها با آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، پیمانکاران و مدیران وزارت نیرو با انگیزه ای مضاعف، عزم خود را جزم کرده اند تا مسیر رشد و توسعه ایران اسلامی را با گام هایی استوارتر از گذشته بپیمایند.

البته موتور محرک گام نهادن در چنین مسیری را می توان تلاش و همت دولت خدمتگزار در اجرای پروژه های توسعه ای در جای‌جای این مرز و بوم و اجرایی شدن مصوبات سفرهای استانی هیات دولت دانست که خود توانست برگ جدیدی از رونق فعالیتهای دولت را پیش‌روی تلاشگران صنعت آب و برق بگشاید. در این میان اگرچه عملیاتی شدن به موقع این طرحها و پروژه ها، یکی از دغدغه های همیشگی وزارت نیرو به شمار می رود، اما دغدغه بزرگتر از آن، تامین مالی پروژه ها است؛ چراکه اجرای پروژه های حوزه آب و برق و آبفا، نیازمند منابع عظیم مالی است و از آنجا که بودجه های عمومی دولت معمولا با محدودیتهایی در تخصیص منابع به وزارتخانه‌های عمرانی روبرو است، وزارت نیرو راهبرد تجهیز منابع مالی غیر از استفاده از بودجه عمومی دولت از جمله استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی داخل و خارج کشور، فاینانس خارجی، انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی، استفاده از صندوق توسعه ملی و منابع بانکهای داخلی و توسعه ای بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است. نگاهی به کارنامه جذب منابع مالی از سوی وزارت نیرو در سالهای 88 و 89 نشان می دهد که این وزارتخانه توانسته با توسعه نیروگاههای بخش خصوصی یا جذب سرمایه گذاران غیردولتی، بیش از 2 میلیارد یورو نیز از محل حساب ذخیره ارزی تسهیلات دریافت کرده تا سرمایه گذاران بخش خصوصی بتوانند 10 واحد نیروگاهی را وارد مدار کنند.
در این میان وزارت نیرو در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی در 10 ماهه نخست سال 89 توانسته است با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان خصوصی سازی و هیات واگذاری، بیش از 2500 میلیارد تومان از بنگاههای زیرمجموعه وزارت نیرو در بخش آب، برق و صنایع پشتیبان را از طریق بورس و یا به شیوه مزایده واگذار نماید؛ ضمن اینکه تعدادی از نیروگاهها نیز براساس مصوبات هیات محترم وزیران بابت مطالبات و رد دیون دولت به سازمانهای ذی صلاح دیگر واگذار شده است که ارزش تقریبی آنها نیز حدود 4 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که با احتساب این مبلغ و ارزش فروشهای انجام شده، وزارت نیرو از ابتدای سال 89 تاکنون، بیش از 6500 میلیارد تومان از بنگاههای خود را واگذار کرده یا در حال واگذاری دارد که می تواند به عنوان منبعی برای پرداخت بدهیهای وزارت نیرو لحاظ گردد.
وزارت نیرو از جذب منابع مالی بانکهای خارجی از جمله بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه و تجارت اکو و بانک جهانی نیز غافل نشده و در سالهای گذشته توانسته است بیش از 70 درصد اعتبارات و تسهیلاتی که کشور در چهارچوب پروژه های مختلف از محل اعتبارات بانک جهانی جذب کرده را به خود اختصاص دهد. همچنین می توان به جذب 600 میلیون یورو از محل بانک توسعه اسلامی در سالهای 88 و 89 اشاره کرد.
این راهکارها توانسته در کنار انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی و فاینانس داخلی، یاری رسان وزارت نیرو در اجرای طرحها و پروژه های توسعه ای خود ظرف دو سال اخیر باشد. البته یکی دیگر از راهکارهای مهمی که وزارت نیرو در دولت دهم به اجرای آن همت گمارده، عملیاتی کردن فاینانس داخلی است که بر این اساس در ماههای گذشته، تفاهم نامه هایی از این دست با بانکهای ملی و صادرات به امضا رسیده که امیدواریم راه را برای استفاده از این فرصت مناسب در تامین مالی پروژه ها در کنار راهکارهای دیگری نظیر انتشار اوراق مشارکت ارزی و ریالی هموار کند.
تفاهم نامه ای که وزارت نیرو با بانکهای مذکور به امضا رسانده، به طور عمده در چارچوب روش فاینانس داخلی است؛ چراکه علیرغم اینکه ماده 2 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، چند سالی است که مصوب شده و آیین نامه اجرایی آن نیز تدوین، تصویب و ابلاغ شده است، لیکن بانکها عملا استقبال زیادی از روش فاینانس داخلی نداشته اند، لذا وزارت نیرو تلاش کرده تا با امضای تفاهم نامه با بانکها، زمینه استفاده از منابع بانکی تا زمان تزریق بودجه سنواتی در هر سال را فراهم کند.
به هرحال تاخیر در تخصیص بودجه های سنواتی سبب توقف در فعالیتهای وزارت نیرو در حوزه احداث پروژه ها نمی شود و تمامی تلاش این وزارتخانه آن است که اجازه ندهد که تامین منابع مالی، مانعی برای پیشرفت به موقع پروژه ها باشد.
 


منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی دولت
تعداد مطالعه 3077 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
طرح جامع راه اندازی دهکده نساجی
‌كالاهاي وارداتي بدون برچسب ايران كد قاچاق محسوب مي شوند
برگزاري نخستين جشنواره بين المللي جايزه تحقيق و توسعه ايران
وزير بازرگاني دستورالعمل نحوه هدفمندي يارانه شير را ابلاغ كرد
برگزاری همایش بازار سرمایه در ایران 1404
پنجمین جشنواره ملی تولیدکنندگان جوان
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فرش و کفپوش دموتکس چین 2011
ابلاغ قانون ایجاد مناطق جدید ویژه اقتصادى از سوى رئیس جمهور
وزير صنايع و معادن خبر داد : رشد 166 درصدي صنعت در مناطق محروم خراسان رضوي
ركورد طرحهاي مصوب وزارت صنايع و معادن شكسته شد
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <  
 

 
© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شرکت شهرکهای صنعتی یزد میباشد.
[ طراحی و پشتیبانی : گروه دیبا   -   Powered By : DCMS 2.3.3 ]